Aktualności
Warunki i wymogi dopuszczenia do obrotu handlowego materiałów i wyrobów budowlanych w Polsce.
2014-05-19
Z uwagi na fakt wprowadzenia do naszej stałej oferty wyrobów z przeznaczeniem do stosowania na terytorium Polski postanowiliśmy przybliżyć Państwu warunki i wymogi dopuszczenia do produkcji i obrotu handlowego materiałów i wyrobów budowlanych regulowanych szczegółowo przez ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U.2004.92.881 ze zm.)
Zgodnie z treścią art. 4 tejże ustawy wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu, jeżeli nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, w zakresie odpowiadającym jego właściwościom użytkowym i przeznaczeniu, to jest ma właściwości użytkowe umożliwiające prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym, w których ma być zastosowany w sposób trwały, spełnienie wymagań podstawowych. Wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu, jeżeli został oznakowany znakiem budowlanym, którego wzór określa załącznik nr 1 do ustawy.
W art. 8 ust. 1 ustawy określone zostały zasady oznakowania wyrobu budowlanego znakiem budowlanym. Tego rodzaju znak może być użyty do oznakowania wyrobu budowlanego, jeżeli producent mający siedzibę w Polsce dokonał oceny zgodności i wydał - na swoją wyłączną odpowiedzialność - krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną. Ocena obejmuje te właściwości użytkowe wyrobu budowlanego (odpowiednio do jego przeznaczenia), które mają wpływ na spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych. Po wystawieniu krajowej deklaracji zgodności, ale jeszcze przed wprowadzeniem wyrobu budowlanego do obrotu, następuje umieszczenie na nim przez producenta znaku budowlanego.
Do każdego wyrobu budowlanego oznakowanego znakiem budowlanym producent ma obowiązek dołączyć jeszcze informację zawierającą:
- określenie, siedzibę i adres producenta oraz
- adres zakładu produkującego wyrób budowlany,
- identyfikację wyrobu budowlanego zawierającą: nazwę, nazwę handlową, typ, odmianę, gatunek i klasę według specyfikacji technicznej, numer i rok publikacji Polskiej Normy wyrobu lub aprobaty technicznej, z którą potwierdzono zgodność wyrobu budowlanego,
- numer i datę wystawienia krajowej deklaracji zgodności,
- inne dane, jeżeli wynika to ze specyfikacji technicznej,
- nazwę jednostki certyfikującej, jeżeli taka jednostka brała udział w zastosowanym systemie oceny zgodności wyrobu budowlanego. Informacja winna być dołączona do wyrobu budowlanego w sposób określony w specyfikacji technicznej, a jeśli okaże się, że specyfikacja tego nie określa - w sposób umożliwiający zapoznanie się z nią przez stosującego ten wyrób.
Minister Infrastruktury wydał w dniu 11 sierpnia 2004 r. rozporządzenie w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Określono w nim m.in.: sposób deklarowania zgodności wyrobów budowlanych na podstawie oceny zgodności z Polską Normą wyrobu, niemającą statusu normy wycofanej lub aprobatą techniczną, wymagane systemy oceny zgodności dla poszczególnych grup wyrobów budowlanych, sposób znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym, zawartość i wzór krajowej deklaracji zgodności, zakres informacji dołączonej do wyrobu budowlanego znakowanego znakiem budowlanym.
Zgodnie z § 3 wspomnianego w tezie 7 rozporządzenia wyrób budowlany jest zgodny ze specyfikacją techniczną, jeżeli spełnia odpowiednie do jego przeznaczenia wymagania określone w tej specyfikacji, mające wpływ na spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych. Przez "specyfikację techniczną" należy rozumieć Polską Normę wyrobu, niemającą statusu normy wycofanej, lub aprobatę techniczną. Przez fakt wystawienia krajowej deklaracji zgodności producent wyrobu oświadcza, na swoją wyłączną odpowiedzialność, że wyrób jest zgodny ze specyfikacją techniczną. Oceny zgodności wyrobu dokonuje on sam na podstawie zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu, stosując system oceny zgodności wskazany w tej specyfikacji.
Jeżeli przewiduje się stosowanie systemu oceny zgodności 1+- wskazanyego w § 4 powołanego rozporządzenia, to znaczy, że certyfikacja zgodności wyrobu jest prowadzona przez akredytowaną jednostkę certyfikującą w systemie 1+, w którym wyróżnia się zadania producenta ( -zakładowa kontrola produkcji, uzupełniające badania próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, prowadzonych przez producenta zgodnie z ustalonym planem badania) oraz zadania akredytowanej jednostki (wstępne badania typu, wstępna inspekcja zakładu produkcyjnego i zakładowej kontroli produkcji, ciągłego nadzoru, oceny i akceptacji zakładowej kontroli produkcji, badania sondażowe próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, na rynku lub na placu budowy; wymagane oceny wyrobu oraz efektywności działania systemu kontroli produkcji.) W wyniku przeprowadzenia pozytywnej certyfikacji zgodności wyrobu wydawany jest dla producenta Krajowy Certyfikat Zgodności.
Krajowy certyfikat zgodności jest dokumentem wymaganym do wydania krajowej deklaracji zgodności, wydanym w trakcie oceny zgodności przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyroby, oznaczający, że wyrób budowlany i proces jego wytwarzania są zgodne ze specyfikacją techniczną. Dokument ten powinien zawierać w szczególności: nazwę i adres jednostki certyfikującej, określenie, siedzibę i adres producenta oraz adres zakładu produkującego wyrób budowlany, opis wyrobu budowlanego (w tym rodzaj i zastosowanie), wskazanie specyfikacji technicznej, warunki dotyczące stosowania wyrobu budowlanego wynikające ze specyfikacji technicznej, numer certyfikatu, warunki i okres ważności certyfikatu (tam, gdzie to ma zastosowanie), imię, nazwisko i stanowisko osoby upoważnionej do podpisania certyfikatu.
W ocenie zgodności wyrobów budowlanych uczestniczą akredytowane jednostki certyfikujące oraz laboratoria. Laboratorium, które wykonuje zadania akredytowanej jednostki, powinno posiadać certyfikat akredytacji z zakresem odnoszącym się do metod badań wyrobów budowlanych i określonym przez odwołanie się do numerów norm na metody badań czy procedur badawczych, przywołanych w specyfikacjach technicznych lub innych równoważnych metod badania. Certyfikat ten potwierdza spełnienie przez laboratorium wymagań i warunków zawartych w Polskich Normach określających ogólnie wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących. Zakres akredytacji jednostki certyfikującej wyroby powinien odnosić się do wyrobu budowlanego lub grupy wyrobów budowlanych.
REASUMUJĄC:
Fakt umieszczenia znaku budowlanego oznacza, że dany wyrób budowlany jest zgodny ze specyfikacją techniczną, przez którą należy rozumieć Polską Normę wyrobu niemającą statusu normy wycofanej lub aprobatę techniczną. Ustawa nakłada tym samym na producenta wyrobu budowlanego uzyskanie właściwego, udokumentowanego potwierdzenia zgodności towaru ze specyfikacją. Producent musi uzyskać zatem certyfikat zgodności wyrobu z Polską Normą Wyroku lub certyfikat zgodności wyrobu z aprobatą techniczną. Ustawa nie nakłada na producenta obowiązku uzyskania zarówno krajowej deklaracji zgodności z Polską Normą jak i certyfikat zgodności wyrobu z aprobatą techniczną. Producent może dokonać swobodnego wyboru jednego ze sposobów przebadania i oznakowania towaru.