Aktualności
Podejrzanie tania stal na rynku.
2012-08-12
Chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na proceder wyłudzania VAT w branży stalowej.
Według różnych wyliczeń straty dla budżetu z tytułu nieodprowadzania VAT szacuje się na kilkaset milionów rocznie. Oprócz strat dla Skarbu Państwa cierpią firmy i obywatele pozbawieni możliwości funkcjonowania na rynku zgodnie z przepisami.
Skala kilkuset milonów złotych strat dla budżetu na samym podatku VAT i dodatkowo CIT i PIT (nie do oszacowania) to ogromne oszustwo, które bezpośrednio dotyka wszytskich nas Polaków.
Z dostępnych w mediach danych wynika, że proceder przyjął skalę miedzynarodową. W 2011 roku z malutkiej Łotwy do Polski wjechało 299 tys ton prętów budowlanych zbrojeniowych. Takie dane prezentuje Eurostat, bazując na łotewskich statystykach zgłoszeń sprzedaży wewnątrz wspólnotowej. Natomiast do Polski z Łotwy według polskich danych zgłoszonych do Eurostatu przyjechało jedynie tylko 4,9 tys. ton. Podobnie duże rozbierzności widać w handlu prętami między Polską a Czechami. Czesi deklarują, że w ubiegłym roku sprzedali do Polski 141,7 tys. ton prętów. Polacy twierdzą, że dojechało do nas zaledwie 3,4 tys. ton. Polskie dane Erostatu podają, że do Czech wyjechało 303,3 tys. ton prętów, natomiast Czesi mają zgłoszone nabycie wewnątrz wspólnotowe (import) na poziomie 144,2 tys. ton. Szacunkowe dane mówią o co najmniej 600 tys ton stali zbrojeniowej żebrowanej, która została wprowadzona w Polsce z pominięciem zapłacenia VAT.
Wiele organizacji zrzeszających producentów i dystrybutorów apelowało od dluższego czasu o zmiany w polskim prawie, które uniemożliwiałyby taki proceder (np. rozwiązanie ws. naliczania VAT jak przy handlu złomem) niestety póki co bez efektu. Problem dotyczy wszystkich i małym, i dużym, i dystrubutorom, i producentom uniemożliwia działalność zgodnie z prawem. Nie możliwe jest konkurowanie z firmami, które sprzedają towar zakupiony od kolejnego punktu łańcuszkowych podmiotów importujących i nie odprowadzających żadnych podatków.
Należy zwrócić uwagę na zagrożenia związane z nieumyślnym udziałem w transakcjach, których przedmiotem jest stal pochodząca z oszutwa podatkowego. Istotnym elementem weryfikacji kontrahenta jest porównanie oferty z cenami rynkowymi. W przypadku gdy ceny są zaniżone w stosunku do cen rynkowych, w szczególności, gdy kontrahent oferuje wyroby poniżej ceny producenta, nieświadomie możemy narazić się na zarzut uczestnictwa w oszustwie podatkowym. Nadwyraz atrakcyjna oferta może stać się przyczyną poważnych problemów skarbowych, dlatego tym bardziej polecamu Państwu siebie jako wiarygodnego i rzetelnego partnera handlowego stanowczo odcinającego się niezgodnych z prawem praktyk.